האם כדאי לקנות קרקע חקלאית להשקעה? וממה כדאי להיזהר! - לדייר
Animated Floating Div
התחברות
דף הבית
טיפ נדלן אונליין

על מה חשוב לשים לב לפני שקונים קרקע לבניה?
אלביס אדריכל בדק בית

איך הכנת הבית למכירה יכולה להעלות את הערך באופן משמעותי?
משה עזרא יועץ נדלן

קביעת החזר חודשי
משה עזרא יועץ נדלן

תכנון תקציב לבניית בית ואל תשכחו להשאיר סכום בצד לבלתי צפוי
משה עזרא יועץ נדלן
סרטונים
שי פרלמן - התאחדות יועצי המשכנתאות
משה עזרא יועץ נדלן
מאבק על הדיור - המחאה הגדולה עם טדי
משה עזרא יועץ נדלן
מאמרים וידע
בדק בית - בדיקת דירה חדשה מחיר למשתכן
משה עזרא יועץ נדלן
תמ''א 38/1 חיזוק (שיפוץ והרחבה)
משה עזרא יועץ נדלן
שיטת בניה ICF כל מה שרציתם לדעת
אלביס אדריכל בדק בית
גרירת משכנתא
משה עזרא יועץ נדלן
דף הבית /

האם כדאי לקנות קרקע חקלאית להשקעה? וממה כדאי להיזהר!

רכישת קרקע חקלאית נשמעת כמו חזון של משקיעים שחיו לפני כמה עשרות שנים אז, לעבד את האדמה היה ערך חשוב עבור כל אזרח בעל אמצעים. כשמעלים את האופציה של רכישת קרקע חקלאית בימים אלה, כשעבודת האדמה כבר איננה נהנית מהחשיבות שהייתה לה בעבר הרחוק ובימים של טרור חקלאי באזורים מסוימים בצפון ובדרום, זה כבר לא נשמע כל כך אטרקטיבי. אולם, האם יכול להיות שחשיבה זו מקורה בטעות, ושרכישת קרקע חקלאית, גם בשנת 2023 היא השקעה משתלמת בעלת תשואה טובה?
תגיות:
האם כדאי לקנות קרקע חקלאית להשקעה? וממה כדאי להיזהר!

מה המשמעות של השקעה בקרקע חקלאית?

 
קרקע חקלאית להשקעה פרושה השקעה שבמסגרתה רוכש משקיע בודד או קבוצת משקיעים, קרקע המיועדת לשימוש חקלאי בלבד. בשלב ראשון, הקרקע לא תספק רווחים גדולים לרוכש, הוא יוכל להשכיר אותה לחקלאים שיעבדו אותה, או במקום זאת, הוא יכול לעבד אותה בעצמו במידה והוא יודע כיצד. אולם, פוטנציאל הרווח העיקרי של הקרקע נמצא באפשרות שהקרקע תעבור "הפשרה". כלומר, ייעוד הקרקע ישתנה מקרקע חקלאית לקרקע עליה ניתן לבנות. במידה ותתבצע הפשרה, יוכל בעל הקרקע לבנות דירות למגורים, מרכזים מסחריים וכו'. את המבנים שיבנה יוכל בעל הקרקע למכור ולהרוויח סכומי כסף גדולים. אופציה נוספת היא, לסכם עם קבלן על "הסכם קומבינציה" שבו הקבלן מורשה לבנות על הקרקע של הרוכש ובתמורה, הוא ייתן לרוכש מספר נכסים למגורים מתוך סך הנכסים שייבנו. תהליך הפשרת קרקע חקלאית דורש ליווי צמוד של עורך דין מקרקעין, שירותי שמאות מקרקעין  ויועץ נדל"ן בכיר.
 

האם עכשיו זה זמן טוב לרכוש קרקע חקלאית?

 
מדינת ישראל היא מדינה קטנה אולם, מספר האזרחים שחיים בה הולך ועולה בכל שנה. לכן, מדברים מזה זמן על כך שחסרות דירות למגורים בעיקר עבור זוגות צעירים שאינם יכולים לרכוש דירות יוקרה במרכז הארץ. אי לכך, ובעקבות הירידה החדה בכמות החקלאים, ישנו ביקוש הולך וגדל לביצוע הפשרות של קרקעות, שייעודן המקורי הוא חקלאות. כתוצאה מחוסר היציבות שהכתיבה תקופת הקורונה, השקעה בשוק ההון, הייתה לפתע מאוד מסוכנת, ומשקיעים רבים שמושקעים בבורסה הפסידו כסף רב. לפיכך, השקעה בנדל"ן, מכל סוג ובעיקר של קרקע חקלאית, שעלותה נמוכה יותר מרכישת דירה להשקעה, הפכה אטרקטיבית מאוד. תוסיפו לכך את העובדה, שאין הצדקה, לנוכח גובה התשואה השנתית שמספקת דירת מגורים, להשקיע סכומי כסף כה גבוהים בדירה כזאת.


יתרון נוסף ברכישת קרקע חקלאית

 
כאמור, רכישת דירת מגורים להשקעה מסתכמת בעלות גבוהה מאוד, לכך תוסיפו עלויות נוספות בגין תחזוקת הנכס, או שיפוץ, מה שיוביל אתכם להבנה שהשקעה בקרקע חקלאית, שעלותה יכולה לנוע בין 300 אלף שקלים ל- 500 אלף שקלים בלבד, כדאית יותר. מדובר באפיק השקעה שיכול להתאים גם לזוגות צעירים שהצליחו לצבור הון קטן של כמה מאות אלפי שקלים, או למשקיעים גדולים שיכולים ליהנות באפיק זה ממיסוי מופחת ביחס למיסוי הקיים על דירה שנייה ושלישית שנקנות להשקעה.
 
 

מה חשוב לדעת לפני שרוכשים קרקע חקלאית?

 
הדבר הראשון שחשוב לבדוק אודות קרקע חקלאית שנראית לכם אטרקטיבית להשקעה הוא, האם מדובר באזור בו מתוכננת הפשרה של הקרקע לטובת בניית מבני מגורים ומרכזים מסחריים. הסיכוי למצא קרקע חקלאית עם אפשרות להפשרה בעתיד הוא באזורים הסמוכים לערים. דוגמה טובה לקרקעות כאלה היא העיר אשדוד שבסמוך לה נמצא אזור בשם "המשולש החקלאי", שיופשר בעתיד לבניית מבני מגורים שימשיכו את הרצף הטריטוריאלי של העיר בצד המזרחי שלה. רכישת קרקע באזור זה עשויה להיות עסקה טובה ביותר עבור אלה מכם שיש להם אורך רוח וראייה למרחקים.
 
במידה ואתם מתלבטים האם לרכוש את הקרקע בשלב שהיא עדין משמשת לחקלאות, או לרכוש אותה לאחר שיתקבלו אישורי ההפשרה שלה, שימו לב, כל עוד הקרקע משמשת לחקלאות אתם תשלמו מס רכישה מופחת, ברגע שהקרקע תקבל את אישורי ההפשרה תאלצו לשלם מס רכישה בסך של 6 אחוזים מערך הקרקע. אי לכך, התשובה מתי כדאי לרכוש את הקרקע ברורה מאוד.
 
לשכת שמאי המקרקעין בישראל מפרסמת נתונים מעת לעת, לאחרונה היא פרסמה שהשווי של קרקע חקלאית שעוברת הפשרה צומח בכ- 280 אחוזים. מדובר במינוף שווי אדיר שאמור לעניין כל משקיע שמבין נדל"ן.
 

לסיכום

 
קרקע חקלאית היא השקעה טובה בעידן הפוסט קורונה, והיא עשויה להניב בשלב מסוים תשואה גבוהה מאוד. 
למאמר הקודם
למאמר הבא
הצטרפו לניוזלטר השבועי שלנו והישארו מעודכנים בכל מה שקורה בעולם הנדל”ן
צרפו אותי
אני מאשר/ת שליחת דיוור מאתר לדייר
מחשבונים מחשבון משכנתא מחשבון רכישת דירה מחשבון מס שבח מחשבון מס רכישה מחשבון מדד תשומות הבניה
הכר את המומחה
גל ביטון
יעוץ כללי
לפניה אישית
הצג מספר טלפון
אודותינו תנאי שימוש מדיניות פרטיות צור קשר
כל הזכויות שמורות לאתר © Ladayar.co.il