היטל השבחה - כל מה שחשוב לדעת לפני שמשלמים! - לדייר
Animated Floating Div
התחברות
דף הבית
טיפ נדלן אונליין

מכרתי את הדירה, מתי אני מוסר את הדירה שמכרתי?
משה עזרא יועץ נדלן

עיצוב חדר אמבטיה
משה עזרא יועץ נדלן

יתרון במסלול משכנתא במחיר למשתכן - אחוזי מימון!
משה עזרא יועץ נדלן

איך יודעים שקיבלתי ריביות טובות?
משה עזרא יועץ נדלן
סרטונים
משנים כיוון: שוק הנדלן
משה עזרא יועץ נדלן
עו״ד יניב יעקב - מנכל ובעלים פרייס משכנתאות
מישאל יהודה אדריכלים
מאמרים וידע
הום סטייג'ינג - הכנת הבית למכירה
משה עזרא יועץ נדלן
הערכת שמאי לפני חתימת חוזה רכישה – באיזה מקרים מומלץ לעשות זאת?
משה עזרא יועץ נדלן
חוזה לעיצוב דירה
גל ביטון יעוץ כללי
בדק בית - בדיקת דירה חדשה מחיר למשתכן
משה עזרא יועץ נדלן
דף הבית /

היטל השבחה מה זה?

היטל השבחה אינו מס אלא היטל לרשות המקומית במידה והנכס עבר השבחה עקב אישור תכנית בניין עיר או אישור שימוש חורג אשר הובילו לעלייה בשווי הנכס. היטל השבחה לרוב נוגע למוכרי דירות שדירתם הושבחה בעקבות שינוי תכנית ע"י הוועדה המקומית וההיטל ניתן גם במידה והמוכר לא ניצל את ההיתר לבנייה בפועל. גובה ההיטל עומד על 50% מהשווי של ההשבחה.
תגיות: מיסים היטל השבחה מיסים במכירת דירה היטל השבחה במכירת דירה
עמוס מעתוק
עמוס מעתוק לדייר LADAYAR
היטל השבחה מה זה?

המועד לתשלום היטל ההשבחה

את היטל ההשבחה יש לשלם בעת מימוש ההשבחה, על ידי מי שהיה בעל הזכויות בעת ההשבחה. כלומר מי שמוכר דירה אשר הושבחה הן בעצם אישור זכויות נוספות והן בבנייה בהתאם לזכויות הללו יהיה חייב לשלם את היטל ההשבחה למועצה המקומית בעת העברת הזכויות בנכס המושבח.
המועד לחישוב שווי ההשבחה אינו יום מכירת הנכס בדומה למס שבח אלא היום שבו אושרה התכנית המשביחה, השימוש החורג או ההקלה.
 

השבחת נכס

מרבית מהיטלי ההשבחה חלים על דירות גן או גג או על בתים צמודי קרקע כאשר ההשבחה נובעת מאישור של הוועדות המקומיות להוספת מרפסות לבנייה, אפשרות לתוספת קומה או בנייה על גג הנכס. השבחה הנובעת מאישור שימוש חורג נובעת לרוב משינוי יעוד השימוש בנכס כגון לאחר הסבת דירת מגורים למשרד.
 

פטורים מהיטל השבחה

ישנם מצבים בהם ניתן פטור מהיטל השבחה בין היתר כאשר מדובר קרקע בשכונת שיקום או קרקע באזור שיקום. גם כאשר ההשבחה של דירת מגורים נעשית כשאר הבעלים זכאי לסיוע מאחת מהתוכניות של משרד השיכון לבנייה או הרחבה של הדירה ובמידה ושטח הדירה שהושבחה תואם את התכנית. גם עבור השבחה הכוללת בניית מרחב מוגן בהתאם לשטח המינימלי יינתן פטור.


גובה היטל ההשבחה

שיעור היטל ההשבחה הקבוע בחוק הוא 50% מהשווי של ההשבחה לאחר קיזוז של ההוצאות ששולמו לטובת המימוש של זכויות הבנייה. חשוב להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין על מנת להיות בטוחים כי גובה היטל השבחה שנקבע על ידי שמאי מטעם הוועדה המקומית תואם את המציאות בשטח.

במידה ומדד תשומות הבניה או מדד המחירים לצרכן עלה לעומת מדד שפורסם טרם תחילת התכנית, אישור ההקלה או השימוש החורג אשר בגינם חל ההיטל, סכום החיוב יגדל לפי שיעור עליית אחד משני מדדים אלו והנמוך מבניהם.
 

הסדרת חריגות בנייה

חשוב לדעת כי עד להסדרת התשלום עבור היטל השבחה, בעלי דירות לא יורשו לבצע פעולות בפנקסי המקרקעין פעולות הכוללות מימוש זכויות לרבות  מכירה. כאשר בוצעו בדירה חריגות בנייה כדאי להתייעץ עם עורך דין מקרקעין לגבי הסדרה של עבירות הבנייה וקבלת היתר בדיעבד על מנת שלא להעביר את הנכס עם העבירה.
 כחלק מהסדרת החריגה יהיה צורך לקבל היתר לשלם את היטל ההשבחה הנובע מההיתר שניתן. לצורך רישום פעולת המכר בעת מכירת הדירה יש צורך להציג בפני רשם המקרקעין תעודה חתומה על ידי יושב ראש הועדה המקומית או שלוחו בה נכתב כי כל חובות ההיטל שולמו או לחילופין כי ניתנה ערובה לתשלום.
 

ערעור על  גובה היטל ההשבחה

לאחר פרסום שומת היטל השבחה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעל הדירה יכול להגיש בקשה לוועדת ערר  על מנת לערער על ההחלטה בתוך שנה ממועד הצגת השומה. הוועדה המקומית עשויה לרשום הערת אזהרה על הנכס במקרה שכזה עד לבירור הערעור.
ועדת הערער יכולה לקבל את הערר באופן מלא או חלקי ולחילופין לדחות את הערער לחלוטין. על החלטת ועדת הערער ניתן להגיש ערעור נוסף בפני בית המשפט לעניינים מנהליים. הדיון המשפטי בנוגע להשגות על גובה היטל ההשבחה אינה מעכבת את מימוש הזכויות בנכס של בעל הדירה בנכס במידה וזה שילם את היטל ההשבחה שנקבע על ידי הוועדה המקומית.
 

תפקידו של שמאי מקרקעין בהליך

בערר לפני ועדת הערר לפיצויים והיטל השבחה ניתן לערער הן על עצם החיוב והן על גובה החיוב ויש לפרט מהם הטיעונים  לפטור מלא או חלקי מהתשלום.
במידה ומערער טוען כי השומה אינה נכונה עליו לצרף חוות דעת של שמאי מקרקעין המומחה בנושא של היטל השבחה. חשוב לדעת כי בסמכותה של  ועדת הערר לפנות בבקשה ליו"ר מועצת שמאי המקרקעין על מנת שזה ימנה שמאי מייעץ לפסוק במחלוקת.
 

חובת התשלום של היטל ההשבחה

כפי שציינו, בעת מכירת דירה, חובת התשלום של היטל ההשבחה חלה על המוכר אשר היה בעל הזכויות בדירה בעת ההשבחה. עם זאת המוכר והקונה רשאים לקבוע שהקונה ישלם את החיוב במה שמכונה, עסקת נטו ובמקרה שכזה על שווי העסקה לצרכי מס לכלול  גם את התשלום הנוסף שהקונה הסכים לשלם עבור היטל ההשבחה.
 

סיכום היטל השבחה

לסיכום, במאמר זה עסקנו בנושא של היטל השבחה בהרחבה. כפי שציינו, יש להבחין בין מס שבח שמשולם על ידי המוכר לרשות המיסים לבין היטל השבחה המשולם לרשות המקומית. נקודת המפגש של תשלומים אלו הינו ביכולת לקזז במס שבח הן את ההוצאות עבור הליווי המשפט, שמאי המקרקעין וכן הלאה והן את ההוצאות עבור הנוגעות להיטל ההשבחה.
למאמר הקודם
למאמר הבא
הצטרפו לניוזלטר השבועי שלנו והישארו מעודכנים בכל מה שקורה בעולם הנדל”ן
צרפו אותי
אני מאשר/ת שליחת דיוור מאתר לדייר
מחשבונים מחשבון משכנתא מחשבון רכישת דירה מחשבון מס שבח מחשבון מס רכישה מחשבון מדד תשומות הבניה
הכר את המומחה
משה עזרא
יועץ נדלן
לפניה אישית
הצג מספר טלפון
אודותינו תנאי שימוש מדיניות פרטיות צור קשר
כל הזכויות שמורות לאתר © Ladayar.co.il