מכירת דירה מחיר למשתכן, מתי אפשר למכור את הדירה? - לדייר
Animated Floating Div
התחברות
דף הבית
טיפ נדלן אונליין

תכנון תקציב - חיפוש דירה
משה עזרא יועץ נדלן

היתרונות שקשה לוותר עליהם בתוכנית מחיר למשתכן - דירה בהנחה
משה עזרא יועץ נדלן

הכירו את מסלולי המשכנתא המרכזיים כדי לבנות את התמהיל המנצח
משה עזרא יועץ נדלן

עיצוב סלון שמותאם לצרכים שלכם
משה עזרא יועץ נדלן
סרטונים
13 דירות לפני גיל 30: הצעירים שמסתערים על שוק הנדל"ן
גל ביטון יעוץ כללי
משכנתא אחרי פשיטת רגל
משה עזרא יועץ נדלן
מאמרים וידע
משכנתא לכל מטרה
משה עזרא יועץ נדלן
לוח תשלומים מקובל ברכישת דירה מקבלן
משה עזרא יועץ נדלן
תמ''א 38/2 פינוי בינוי
שיפוץ ועיצוב דירה יד שנייה וחלוקה מחדש
גל ביטון יעוץ כללי
דף הבית /

זכיתי במחיר למשתכן, מתי אפשר למכור את הדירה?

תוכנית מחיר למשתכן הנה אחד המסלולים אותם מפעיל משרד השיכון והבינוי, באמצעות הגרלות רשות המקרקעין בישראל, של מדינת ישראל. על פי הגדרות מדויקות ניתן לדעת האם הנכם מתאימים להירשם להגרלה במסלול זה. במאמר הבא נעסוק באחד הקריטריונים המחמירים של המסלול, הקובע שאינכם יכולים למכור את הדירה בה זכיתם, בשנים הראשונות לאחר הזכייה. מה בדיוק אומר הסעיף בהסכם עליו תדרשו לחתום מול מדינת ישראל, ומה המשמעויות העתידיות שלו? בשורות הבאות.
תגיות: מחיר למשתכן דירה בהנחה הגרלות מכירת דירה הערת אזהרה בטאבו
זכיתי במחיר למשתכן, מתי אפשר למכור את הדירה?

איסור מכירת דירה בתוכנית מחיר למשתכן

 
לאחר שתחתמו על הסכם מכר של דירה חדשה, במסגרת מסלול מחיר למשתכן, המהווה חלק מהתוכנית "דירה בהנחה", תדרשו לחתום על הצהרה הקובעת, שהנכם מתחייבים שלא למכור את הדירה בה זכיתם בהגרלה, במשך 7 שנים מיום קבלת ההודעה על הזכייה או, 5 שנים מיום קבלת טופס 4 לפרויקט, על פי המוקדם מבין שני המועדים. על מנת שמדינת ישראל תבטיח שלא תוכלו למכור את הדירה, תירשם הערת אזהרה, בלשכת רישום המקרקעין, לטובת משרד הבינוי והשיכון או, מדינת ישראל (הערה זו נרשמת במרשם המקרקעין כדי להעיד על כך שהתחייבתם משפטית שלא תבצעו עסקה למכירת הדירה, שלא על פי הוראות התוכנית הממשלתית). חשוב לציין, ההצהרה שלכם עוסקת בכך שחל עליכם איסור מכירה בפועל ובנוסף, אסור לכם בתקופה שהוגדרה להתחייב על מכירה עתידית.
 

מדוע נקבע איסור מכירה?

 
האיסור נובע מהחשש שזוכים ובאי כוחם יבצעו עסקאות מכירה, וינסו בדרך לא דרך, להסוות את העסקאות הללו. כחלק מההצהרה שהזכרנו קודם לכן, אתם נדרשים לחתום על כך, שאם תפרו את ההתחייבות שלא למכור את הדירה, אתם תהיו צפויים לקנס שנקבע מראש במסמכי המכרז, קנס גבוה של כמה מאות אלפי שקלים. מדובר בקנס מרתיע ללא כל צל של ספק, בעיקר כשמדובר בזוגות צעירים שנמצאים בתחילת דרכם בחיים. חשוב לציין, לקבלן שמספק לכם את הדירה, אין כל שליטה על ההתחייבות שלכם שלא למכור את הדירה. כל ההוראות לעניין זה הנן של משרד השיכון והבינוי ושל רשות מקרקעי ישראל. אי לכך, הקבלן לא יכול לייצר עבורכם הנחה בתשלום הקנס שנקבע והוא יוודא שחתמתם על ההצהרה.
 
חשוב להזכיר, משרד השיכון והבינוי הקים ועדת חריגים לעניין מכירת הדירה טרם חלפה תקופת ההתחייבות אולם, מרבית המקרים שהגיעו עד כה לוועדה נדחו. למרות זאת, בשלב זה, העניין טרם עמד למבחן בתי המשפט ולכן, לא ניתן להתייחס לנושא כעובדה מוגמרת. 
 

הערת אזהרה לא נשארת לנצח

 
הוסכם על משרד השיכון והבינוי שבסוף תקופת האזהרה, על פי מה שנקבע במסגרת התוכנית "מחיר למשתכן", תוסר לאלתר הערת האזהרה, ללא דחיות, וללא עיכובים ביורוקרטיים מיותרים. בנוסף, נקבע כי הערת האזהרה תוסר אוטומטית ללא צורך באישור או חתימה של נציג משרד השיכון והבינוי. הסרת הערת אזהרה איננה דבר פעוט ובדרך כלל מדובר בהליך ביורוקרטי שיש בו עיכובים וקשיים. אי לכך, החלטת משרד השיכון והבינוי בעניין זה, בהחלט מסייעת לרוכשים ומקלה עליהם. יש לקוות שהנחיה זו אכן תמולא על ידי הגורמים המוסדיים הרלוונטיים בזמן אמת.
 

בעלות על דירה נוספת במסגרת מסלול מחיר למשתכן

 
במידה וזכיתם בהגרלה במסגרת מסלול מחיר למשתכן ואתם מעוניינים לממש את הזכייה, חשוב שתדעו, לא תוכלו לרכוש בשוק הפרטי דירה נוספת שתהיה בבעלותכם, מבלי לאבד את זכאותכם במסלול זה. על פי רוב, אם תחליטו, למרות האיסור לרכוש דירה נוספת בשוק הפרטי, בטרם ממשתם את הזכייה, תאבדו אוטומטית את זכאותכם, ותהיו חשופים לקבלת קנס של כמה מאות אלפי שקלים. לעומת זאת, במידה וכבר חתמתם על רכישת הדירה במסלול מחיר למשתכן, והשלמתם את תהליך החתימה על הסכמי המכר, לא תהיה לכם בעיה לרכוש דירות נוספות בשוק הפרטי אולם, מומלץ להתייעץ, טרם קבלת החלטה בנושא, עם עורך דין מקרקעין שמכיר את הנושא לעומקו.
 

האם ירושה מייצרת החרגה בהוראת דירה נוספת

 
במידה ואדם קרוב אליכם נפטר והוריש לכם הון הכולל נכסי נדל"ן, יחול "עקרון הנפילה המידית", לפי סעיף 1 לחוק הירושה בישראל. כלומר, הירושה "נופלת" לידיהם של היורשים ביום הפטירה ולא ביום מתן צו הירושה על ידי רשם הירושות או, ביום הרישום של הנכס בטאבו. משמעות הדבר היא שאין זמן ביניים בין בעלות המוריש לבין בעלות היורשים. במקרה כזה מומלץ מאוד להיוועץ בעורך דין מומחה, על מנת להבין האם הירושה פוגעת בזכאות שלכם במחיר למשתכן. 
למאמר הקודם
למאמר הבא
הצטרפו לניוזלטר השבועי שלנו והישארו מעודכנים בכל מה שקורה בעולם הנדל”ן
צרפו אותי
אני מאשר/ת שליחת דיוור מאתר לדייר
מחשבונים מחשבון משכנתא מחשבון רכישת דירה מחשבון מס שבח מחשבון מס רכישה מחשבון מדד תשומות הבניה
הכר את המומחה
משה עזרא
יועץ נדלן
לפניה אישית
הצג מספר טלפון
אודותינו תנאי שימוש מדיניות פרטיות צור קשר
כל הזכויות שמורות לאתר © Ladayar.co.il