מה זה טופס 4 ותעודת אכלוס (טופס 5) להיכנס לבית בראש שקט - לדייר
Animated Floating Div
התחברות
דף הבית
טיפ נדלן אונליין

הקדמת תשלומים לקבלן, מתי זה טוב?
משה עזרא יועץ נדלן

טופס 4 - חשיבותו ומשמעותו
משה עזרא יועץ נדלן

איך אדריכל יכול לעזור בחלוקה מחדש לדירת קבלן?

בונים מרתף? דגשים חשובים לפני שמתחילים
משה עזרא יועץ נדלן
סרטונים
שי פרלמן - התאחדות יועצי המשכנתאות
משה עזרא יועץ נדלן
13 דירות לפני גיל 30: הצעירים שמסתערים על שוק הנדל"ן
גל ביטון יעוץ כללי
מאמרים וידע
גרירת משכנתא
משה עזרא יועץ נדלן
פטור מהיטל השבחה סעיף 19
משה עזרא יועץ נדלן
תמ''א 38/1 חיזוק (שיפוץ והרחבה)
משה עזרא יועץ נדלן
מדד תשומות הבנייה למגורים
משה עזרא יועץ נדלן
דף הבית /

טופס 4 ותעודת אכלוס (טופס 5)

קנייה או מכירה של נכסים במדינת בישראל היא רווחית ונמצאת במגמת עלייה. עם זאת, במקרים רבים במסגרת תהליך זה נתקלים במורכבויות רבות וחשוב שהצדדים, הן הקונה והן המוכר, יבינו את הדרישות וההליכים המשפטיים הכרוכים בכך. אחד המסמכים החשובים בתהליך הם טפסים 4 ו-5. טופס 4, המכונה גם "טופס אישור אכלוס", וטופס 5, המכונה גם "תעודת אכלוס" הם מסמכים משפטיים שנדרש למלא ולרשום על ידי הקונה והמוכר. במאמר זה נדון בפירוט טפסים 4 ו-5, לרבות מה הם, מתי הם נדרשים וכיצד הם משמשים בתהליך הקנייה והמכירה של נדל"ן בישראל.
תגיות: טופס 4 טופס 5 אישורים לבניה
טופס 4 ותעודת אכלוס (טופס 5)

קצת על טופס 4

הרבה מכם יודעים כי לאחר בניית מבנה חדש, יש לעבור עוד פרוצדורה מסוימת במסגרתה נדרש לוודא כי הבית, הבניין או הדירה כשירים למגורים. במסגרת ההליך הסופי יש לקבל אישורים, אשר אחד מהאישורים המרכזיים ביותר הוא טופס 4.
 

מה הוא טופס 4

טופס 4, המכונה גם "טופס אישור אכלוס" הינו מסמך משפטי אשר ניתן בתום הליך סיום בניית הנכס – בין אם מדובר בבית או בבניין מגורים. בפועל, על האדם אשר מחזיק בהיתרי הבנייה (אשר יכול להיות הקבלן, היזם או בעל המקרקעין, בכפוף לסוג המנה) להגיש בקשה לטופס.
לאחר שהבקשה מועברת לרשות המקומית, מהנדס מטעמה מגיע לבדוק האם המבנה כשיר להיות בית מגורים. במסגרת כך, בודקים כל מיני אלמנטים של הבנייה אשר כוללים את איכות הבניה ועוד. במידה שנקבע כי הבנייה נעשתה כאשורה, המהנדס ייתן אישור אכלוס ויאפשר לחבר את הבניין למקורות בסיסיים כמו חשמל, גז ומים.
 

מה התנאים לקבלת טופס 4

לצורך קבלת טופס 4 על האנשים אשר אחראים על מילוי הטופס להעיד כי הבנייה והבדיקות של הבנייה עברו בהצלחה וניתנו כל האישורים אשר נדרשים לאכלוס. לרוב, נדרשות שלוש חתימות אשר כוללות חתימות של המודד, האחראי ואיש ביקורת:
·        תפקיד האדריכל – על אדריכל או מודד מוסמך לתת אישור שהמבנה נבנה בהתאם להיתרי הבנייה שניתנו מראש, לצד וידוא כי הדרישות שהובאו בהיתר מולאו באופן מלא.
·        תפקיד המהנדס – כאמור אישור על כך שהמבנה אותו רכשתם או בניתם כשיר למגורים נותן המהנדס, זאת על בסיס בדיקת התקן הקבוע בחוק. בנוסף, המהנדס גם יאשר כי המרחבים המוגנים תקינים ועוד.
·        תפקידנים נוספים – נדרשים אישורים מעוד מספר תפקידנים אשר כוללים את חברת הגז, מכבי אש, מודד ועוד.
 

משך זמן קבלת טופס 4

אין זמן מסוים וקבוע במסגרתו ניתן אישור 4, אבל אין ספק שהדבר לא אמור לקחת זמן רב. הלכה למעשה, ניתן לראות כי הזמן אשר דורש עבור המהנדסים ויתר אנשי המקצוע נע בין מספר שבועות בודדים למספר חודשים בודדים. כל זאת, כתלות בביצוע נכון וראוי של הליך הבנייה וחוסר צורך בבקרה נוספת ומשמעותית.


תעודת אכלוס - טופס 5

עד כה דיברנו על טופס 4, שהוא למעשה גם הטופס המוכר מבין השניים. עם זאת, קיים עוד סוג טופס אשר בו נעשה שימוש לכל היותר כשנה לאחר קבלת אישור טופס 4 ושמו הוא טופס 5, או תעודת אכלוס. בפועל, טופס זה הוא למעשה טופס בלתי נפרד מהתהליך ומקושר באופן ישיר לטופס 4, עליו דיברנו לעיל.
 

הוצאת טופס 5

לאחר שיש בידכם את האישורים הנדרשים לאחר קבלת טופס 4, עליכם לקבוע פגישה עם המחלקות בעירייה הרלוונטית במסגרתה עליכם להגיש בקשה לתעודת גמר. במסגרת כך, על הטופס אתם צריכים לחתום, וכן להשיג חתימות מהגורמים הבאים: אחראי ביקורת, מתכנן שלד הבנייה והאחראי על ביצוע השלד בבניין.
 

האישורים הנדרשים במסגרת הבקשה לקבלת תעודת אכלוס (טופס 5)

טופס 5, כפי שניתן כבר להבין, הוא הישורת האחרונה לפני שאתם מקבלים לידכם את הבית החדש מהקבלן ומאנשי הבנייה ויכולים להתחיל חיים חדשים, שמחים ומיוחדים. בהתאם, אתם צריכים לקבל אישורים מאנשים רבים, בנוסף לאישורים אשר התקבלו כחלק מטופס 4. במסגרת אותם אישורים ניתן למצוא את האישורים הבאים (רשימה פתוחה):
·        אישורי תשלומים מצד הרשויות המקומיות ביחס לכך ששולמו כל האגרות, ההוצאות, ההיטלים ועוד.
·        אישור מחברת החשמל אשר מתקבל לאחר שלב חיבור הנכס למקור קבוע של חשמל.
·        אישור מתאגיד המים בנוגע לעובדה שאין חובות אשר נובעים מצריכת מים או היטלים.
·        אישור ממהנדס הוועדה המקומית ביחס לבניה ווידוא כי כל הליקויים אשר אובחנו בשלבים הקודמים טופלו.
 

החשיבות של טופס 5

אנשים רבים נוטים לזלזל בחשיבותו של טופס 5 מכיוון שהוא אינו הטופס המוכר מבין השניים. עם זאת, מדובר למעשה בטופס החשוב ביותר אשר מעיד כי לא קיימים פגמים וליקויים בבניין או בבית אותו בניתם. יתרה מכך, אם אתם לא מוצאים את טופס 5 לאחר שנה ממועד הוצאת טופס 4, ייתכן שלא תהיו זכאים לגור בבניין, בבית או בכל מבנה אותו בניתם.
הלכה למעשה, מדובר באישור האחרון שעליכם להוציא עד לתום תקופת האכלוס. לאור כך, אם אתם חושבים שהטפסים שעליכם להגיש עשויים להיות מסובכים מדי, אנחנו ממליצים לכם להיעזר באנשי מקצוע אשר רלוונטיים לתחום - בראשם עומדים עורכי דין לענייני מקרקעין, יועצי נדל"ן, מהנדסים ועוד; אל תשכחו שמדובר בישורת האחרונה וכדאי לעשות את זה בקבועי זמן מהירים ויעילים כדי שתוכלו לאכלס את הדירה שלכם בצורה תקנית וחוקית.
 

לסיכום

כאשר אתם מעוניינים להיכנס לנכס החדש אותו קניתם, אתם נדרשים לעמוד במספר פרמטרים, אשר כוללים הגשת טפסים ובחינה האם הנכס המדובר כשיר למגורים על ידכם ועל ידי אחרים בעתיד. בהתאם, מוטל עליכם ועל גורמים נוספים למלא את טופס 4 וטופס 5 אשר מוודאים כי הבנייה נעשתה בצורה טובה וכי ניתן לחבר את הבית למקורות אנרגיה נוספים. אנחנו ממליצים להיוועץ לאור כל התהליך בגורמי מקצוע שיסבירו לכם את התהליך ויזרזו אותו.
למאמר הקודם
למאמר הבא
הצטרפו לניוזלטר השבועי שלנו והישארו מעודכנים בכל מה שקורה בעולם הנדל”ן
צרפו אותי
אני מאשר/ת שליחת דיוור מאתר לדייר
מחשבונים מחשבון משכנתא מחשבון רכישת דירה מחשבון מס שבח מחשבון מס רכישה מחשבון מדד תשומות הבניה
הכר את המומחה
משה עזרא יועץ נדל
מתווכים
לפניה אישית
הצג מספר טלפון
אודותינו תנאי שימוש מדיניות פרטיות צור קשר
כל הזכויות שמורות לאתר © Ladayar.co.il